Dieta obniżająca poziom cholesterolu

Smażenie bez tłuszczu

Unikalna konstrukcja naczynia umożliwia smażenie mięs i ryby całkowicie bez tłuszczu nie przypalając potraw. Z punktu widzenia dietetyki możemy je porównać do pieczenia w piekarniku.

Gotowanie bez wody / na parze

Gotując świeże i mrożone warzywa wykorzystujemy zawartą w nich wodę. Warzywa gotują się we własnej parze, a ponieważ nie dodajemy wody – sole mineralne i witaminy nie wypłukują się.

Dieta obniżająca poziom cholesterolu

Zapoznaj się z zaleceniami dietetyka

Metody obróbki żywności : Unikamy smażenia – staramy się gotować na parze lub bez wody, smażyć bez tłuszczu lub piec w folii bez dodatku tłuszczu.

Należy z jednej strony ograniczyć spożycie produktów bogatych w cholesterol, z drugiej zaś dostarczać takich, które spowodują wzrost frakcji „dobrego” cholesterolu.

Zaleca się jedzenie ryb morskich i drobiu . Należy wykreślić z jadłospisu podroby i tłuste wędliny: salami, boczek, parówki. Rezygnujemy z masła, smalcu i słoniny. Z nabiału należy unikać pełnotłustego mleka i jego przetworów, np. śmietany, serów żółtych i topionych oraz pełnotłustego twarogu. Ilość jajek trzeba ograniczyć do 2–3 tygodniowo Niewskazane jest białe pieczywo, zakazane chipsy i wszelki fast food, a także alkohol (wyjątkiem jest wino).

Dieta niskocholesterolowa powinna być bogata w warzywa i owoce, ponieważ zawarte w tych produktach witaminy antyoksydacyjne: ß-karoten, witaminy E i C oraz flawonoidy chronią lipoproteiny LDL przed działaniem wolnych rodników, a więc ich utlenieniem. Dieta ta powinna też zawierać nasiona roślin strączkowych w tym soję, ciecierzycę, soczewicę, fasolę, niskoprzetworzone produkty zbożowe, np. ziarna zbóż bez dodatku cukru w mieszankach musli, pieczywo otrzymywane z mąk pełnoziarnistych, ryż brązowy i dziki, brązowy makaron, kaszę jaglaną, gryczaną i grubą jęczmienną, orzechy, kiełki nasion, ziarna, np. amarantusa, siemienia lnianego, pestki dyni, słonecznika. 

 

Filmy poniżej pokazują rzeczywisty czas i sposób przygotowania potraw

Filet z mintaja duszony z warzywami

Filet z mintaja duszony z warzywami

Dorsz w pomidorach

Dorsz w pomidorach

Mintaj zapiekany z cytryną i pietruszką

Mintaj zapiekany z cytryną i pietruszką

Medaliony z łososia ze szpinakiem

Medaliony z łososia ze szpinakiem

Filet z kurczaka w otrębach pszennych

Filet z kurczaka w otrębach pszennych

Cytrynowy kurczak

Cytrynowy kurczak

Jabłka z cynamonem

Jabłka z cynamonem

newsletter